News

Ondřej Chlada poskytl Hospodářským novinám rozhovor o takzvaném švarcsystému
V účinném boji proti švarcsystému by podle Ondřeje Chlady pomohlo snížení rozdílu mezi zdaněním zaměstnanců a živnostníků.

Prokázat švarcsystém je u řady oborů složité a inspektoři je raději ani nekontrolují, říká Ondřej Chlada. Především u složitých a specializovaných oborů, jako je IT, je ale velmi náročné prokázat, že se firmy této formy nelegálního zaměstnávání dopouštějí.  Na otázku, proč je tak složité švarcsystém vymýtit, Ondřej Chlada odpovídá:

Když máte pásovou výrobu a pracují tam samí zaměstnanci či agenturní pracovníci a najednou se mezi nimi objeví podnikatel, tak je to jasné. Ale ajťák pracující na švarc­systém může snadno tvrdit, že je nezávislý programátor a dělá pro různé firmy. Běžný člověk složité práci IT expertů příliš nerozumí a neumí si představit, jak to funguje. Mnohdy jsou tam sice znaky vztahu zaměstnance a zaměstnavatele naplněny, ale prokázat to je náročné. Firmy to navíc často různě maskují. Proto se inspektoři zaměřují spíše na oblasti jako stavebnictví či výrobu, kde získají důkazy o nelegálním zaměstnávání snáze a kde se zároveň často objevují i případy cizinců pracujících načerno.

Praha, February 2019