KORONAVIRUS – AKTUÁLNÍ VÝVOJ

AKTUALIZOVÁNO K 21. 10. 2020 (13:00 hod.)

NOVINKA: Vláda vyhlásila nová opatření proti koronaviru, budou platit od čtvrtka do konce nouzového stavu, tedy 3. listopadu. Jsou to následující:

 • omezení pohybu osob – volný pohyb osob je omezen na cesty do práce, na nákupy, k lékaři a za rodinou. Kontakt s ostatními osobami je omezen na nutné minimum. Pohyb v přírodě je možný maximálně ve skupině dvou osob s výjimkou členů jedné rodiny. Účast na pohřbech a svatbách je možná do 10 osob.
 • uzavření maloobchodu – od čtvrtečních 6:00 ráno budou uzavřeny všechny prodejny s výjimkou základního sortimentu jako jsou potraviny, zahradnictví, květinářství, optiky, chovatelské potřeby, nebo třeba drogerie. Obchodní centra zůstávají zatím otevřená.
 • zákaz prodeje služeb v provozovnách – s výjimkou servisů domácích spotřebičů, prádelen a čistíren, zámečnictví, myček automobilů a dalších
 • zákaz poskytování ubytovacích služeb – i nadále bude možné ubytovávat cizince, osoby na služebních cestách, osoby v karanténě či izolaci a bude možné také zůstat v ubytování do konce pobytu, který začal před tímto zákazem
 • kompletní seznam výjimek v usnesení vlády zde

Vláda také doporučila zaměstnavatelům, aby v maximální možné míře využívali homeoffice, podporovali čerpání dovolené a omezili výkon prací, které nejsou významné pro zachování jejich činnosti.

Ode dneška také platí povinnost nosit roušky i venku v zastavěných částech obcí (intravilanu) vždy, pokud není dodržena vzdálenost 2 m od jiných osob. Výjimku tvoří členové rodiny a osoby při sportu. Roušku není nutné mít ani v parcích. Povinné jsou roušky opět i v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy své rodiny.

Další aktuality:

Vláda 14.10. představila programy podpory pro podnikatele postižené opatřeními proti koronaviru – mezi klíčové patří:

 • Prodloužení programu Antivirus – proplaceno bude 100 % mzdy včetně odvodů, a to až do výše 50.000 korun za období od 1. října
 • Daňové úlevy – odložení všech úhrad DPH, daně z příjmů a silniční daně od středy do konce roku pro podnikatele s převažujícím oborem činnosti, na který přímo dopadají vládní restrikce
 • Pokračování programu COVID-nájemné – příspěvek 50 % nájemného za třetí čtvrtletí letošního roku pro podnikatele, kteří nesmí provozovat činnost
 • Pokračování programu COVID-kultura – příspěvek až 50 % uznatelných výdajů za přesunuté nebo zrušené kulturní akce a až 80 % uznatelných výdajů za kontinuálně vyvíjenou činnost v oblasti kultury
 • Pokračování programu COVID-sport – kompenzace pro profesionální kluby a komerční pořadatele sportovních akcí na uhrazení marně vynaložených nákladů. Akce, které musely být zrušeny na podzim však do této podpory zahrnuty nejsou
 • Sedačkovné – kompenzace pro zájezdové dopravce za ztráty utrpěné od začátku březnového nouzového stavu do konce června, maximálně ve výši 135 korun za sedačku a den

V pátek vláda projedná také podporu pro OSVČ a společníky s.r.o., kteří nemohou v důsledku opatření vykonávat svou činnost. Navrhovaná výše příspěvku je 500 korun za každý den uzavření provozovny.

Po dlouhém jednání vláda v úterý vyhlásila nová opatření proti koronaviru, většina platí od 14. 10. a potrvá do 3. listopadu – mezi ty nejdůležitější patří:

 • omezení shromažďování – ve vnitřních i venkovních prostorách je omezeno shromažďování na maximálně 6  osob. Výjimky platí pro rodinu, zasedání orgánů samosprávy, politických stran či právnických osob. Svatby a pohřby je možné konat do maximálního počtu 30 osob.
 • zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti – je zakázáno konzumovat alkohol na veřejně přístupných místech.
 • zákaz provozu restaurací – restaurace, bary a kluby budou dočasně uzavřeny, přičemž restaurace mohou provozovat výdejní okénko mezi 6:00 a 20:00. Hotelové restaurace mohou být otevřeny do 20:00.
 • nošení roušek – již od 13.10. jsou roušky povinné i na zastávkách, nástupištích a v čekárnách hromadné dopravy, a to až do odvolání.
 • zákaz prezenční výuky – od 14. října do 1. listopadu všechny školy kromě mateřských přejdou na distanční výuku. Výjimka platí pro praxe studentů medicinských oborů a prezenční vysokoškolské zkoušky do 10 osob. Zakázán je také pobyt studentů na kolejích, pokud mají jiné bydliště na území ČR.
 • povolání mediků – pracovní povinnost mají studenti čtvrtých a pátých ročníků lékařských fakult a dále studenti závěrečných ročníků jiných medicínských oborů.

Vláda také vyzvala občany k omezení vycházení pouze na nezbytné případy, tedy do práce, na nákup a zpět domů, podobně jako tomu bylo na jaře.

Vláda se dne 8.10. usnesla na rychlejším zpřísnění opatření proti koronaviru, a to na dobu dvou týdnů – mezi ty nejdůležitější patří:

 • omezení provozu restauračních zařízení – již od pátku budou muset zavírat ve 20:00, u stolů budou moci sedět nanejvýš čtyři lidé, v jídelnách v obchodních centrech jen dva, zároveň tam bude nově vypnuté wi-fi připojení.
 • omezení sportovních aktivit – od pátku také zůstanou uzavřeny posilovny, fitness centra, vnitřní bazény a koupaliště, venku smí společně sportovat maximálně 20 lidí. Od pondělí se potom nebudou konat profesionální ani amatérské sportovní soutěže.
 • omezení kultury – od pondělí budou zakázány prakticky veškeré kulturní události, kterých se účastní vevnitř více než 10, venku více než 20 osob. Uzavřená tak zůstanou kina a divadla, muzea, ale i zoologické zahrady.
 • omezení provozu úřadů – v příštích dvou týdnech budou úřady otevřeny pouze dva dny v týdnu, a to vždy na 5 hodin
 • omezení ve školství – střední školy přejdou od pondělí na distanční výuku, na 2. stupni ZŠ se bude učit prezenčně polovina dětí, ostatní budou mít výuku on-line a po týdnu se vymění.

Vláda také oznámila, že lidé nakažení koronavirem budou mít možnost izolovat se na deset dnů v zařízeních hotelového typu, aby se omezilo riziko rozšíření nákazy v rodině. Do hotelů budou z nemocnic převáženy také případy tzv. sociální hospitalizace, což jsou lidé především z domovů pro seniory, kteří se tam nyní kvůli riziku nákazy nemohou vrátit. Jednání s hoteliéry o ceně takového ubytování stále probíhá.

Ministr zdravotnictví v neposlední řadě oznámil svůj záměr testování v podstatě všech obyvatel ČR. Nepoužívaly by se PCR testy, ale testy takzvaně antigenní, které není nutné provádět v laboratoři. Tento projekt je však také ve fázi jednání.

Krajské hygienické stanice všech krajů zároveň s účinností od 5. 10. 2020 vydaly svá mimořádná opatření / nařízení týkající se omezení školní docházky, volnočasových kroužků pro děti a také zákazu zpěvu a sportovní činnosti ve školách.

Vláda schválila opětovné vyhlášení nouzového stavu, a to s účinností od 5.10.2020 na dobu 30 dnů (usnesení vlády zde). Spolu s vyhlášením nouzového stavu pak bude po dobu 14 dnů (od 5.10. do 18.10.2020) platit také krizové opatření omezující hromadné akce (usnesení vlády zde). Vláda pak oznámila také další omezení školní výuky – na vydání opatření se teprve čeká.

Pravidla pro vypsání izolace a karantény byla změněna – cílem je ulevit testovacím místům, která byla v posledních několika týdnech významně zahlcená množstvím prováděných testů.

Od 24. 9. 2020 vstoupí v účinnost další mimořádná opatření, tentokrát jde o další omezení otevírací doby provozoven stravovacích služeb (nově musí mít zavřeno mezi 22:00 a 6:00) a také další omezení hromadných akcí  (počty účastníků, dodržování odstupu).

Od 21. 9. 2020 je v účinnosti nové ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ohledně vstupu do ČR, které mj. ruší povinnost podstoupit druhý test u cizinců-pracovníků.

Od 10. 9. 2020 je opět zavedena plošná povinnost nošení ochranných prostředků dýchacích cest ve vnitřních prostorách a veřejné dopravě – stanoví to mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví (ke stažení zde).

Od 1. září jsou účinná následující čtyři mimořádná opatření:

 • zákaz konání hromadných akcí (nad 500 osob ve vnitřních prostorách, nebo 1000 osob ve venkovních prostorách) + povinnost nošení ochranných prostředky dýchacích cest při těchto akcích s účastí nad 100 osob (text opatření naleznete zde)
 • znovuzavedení povinnosti nošení ochranných prostředků dýchacích cest na dalších místech (definované vnitřní prostory staveb, společné prostory škol, zdravotnická zařízení, zařízení sociálních služeb, volební místnosti, MHD + autobusy všeho druhu) (text opatření naleznete zde)
 • zkrácení povinnosti izolace a karantény z min. 14 na min. 10 dní (text opatření naleznete zde)
 • omezení návštěv ve zdravotnických zařízeních (text opatření naleznete zde)

< Přejít zpět

Na našem webu používáme cookies. Cookies jsou soubory, které slouží k měření funkčnosti webu, přizpůsobování obsahu webu, napomáhají tomu, abyste na našem webu byli spokojeni. Využíváním webových stránek s tímto souhlasíte. Další informace >